Jak dostosować zabawki do wieku oraz zainteresowań dziecka?
Jak dostosować zabawki do wielku oraz zainteresowań dziecka

Jak dostosować zabawki do wieku oraz zainteresowań dziecka?

Wybranie odpowiednich zabawek dla dziecka to ciągły proces w trakcie trwania dzieciństwa. W ciągłym procesie rozwoju, dziecku zmienia się nie tylko wiek, ale i obszar zainteresowań. Dzieje się to tak szybko, że wymiana zabawek dzieje się bardzo szybko i dynamicznie. Utrudnia ten proces, a nawet i przyspiesza duża dostępność różnego rodzaju zabawek, a także możliwość zobaczenia ich u kolegów, rodzeństwa czy w przedszkolu czy sali zabaw. Im dziecko starsze, tym częściej rodzic słyszy: "Ja też takie chcę". Jak w takim razie dobrze i rozsądnie dopierać dziecku zabawki?

 

Wiek dziecka a zabawkiWażna kwestia, od której trzeba zacząć to wiek. Na początku oczywiście maleństwo nie jest zainteresowane żadnymi zabawkami, ale już w momencie kiedy zaczyna pełzać, chwytać przedmioty, coraz lepiej widzieć, chce eksplorować rzeczywistość. Na początek idealne są maty, szeleszczące zabawki, sensoryczne, miękkie, nie za głośne oraz nie za twarde. W momencie kiedy dziecko zaczyna ząbkować, warto też wziąć pod uwagę gryzaki-zabawki - z jednej strony coś do zabawy, a z drugiej strony do gryzienia i ulżenia w bólu dziąseł.

Kiedy dziecko zaczyna siedzieć, jego zainteresowania poszerzają się. Już zaczyna układać klocki, większe puzzle, bawi się pluszakami, pojazdami - wszystkim tym co jest większe, porusza się lub rozwija umysł dziecka. W tym momencie warto nie tylko brać pod uwagę wiek, ale też rozwój dziecka. Nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem, aby bez wysiłku nauczyć dziecko nowych umiejętności, a także z nim uczestniczyć w zabawie. Klocki to przecież idealny sposób na rozwój umiejętności manualnych oraz kreatywności, a puzzle to rozwój myślenia logicznego, a jeśli dodatkowo przy takich zabawach będzie obecny rodzic, ten rozwój może być znacznie szybszy niż jeśli dziecko będzie eksplorować zabawki samo.

Dzieci w wieku 3+ zaczynają już wymagać więcej od zabawy. Wiele dzieci zaczyna bawić się wtedy klockami lego, które bardzo rozwijają kreatywność dziecka i są trudniejsze niż zwykłe klocki drewniane. Oprócz tego chętniej sięgają po książki z obrazkami i większymi literkami czy cyferkami - oczywiście na początku uczą się rozpoznawać litery czy cyfry powoli, więc rodzice więcej pokazują, czytają czy tłumaczą, ale z czasem ten rozwój jest zauważalny. Pojawia się również zainteresowanie pracami manualnymi, plastycznymi, dlatego zabawki kreatywne, np. tablice do rysowania i zmazywania czy plastelina są świetnymi formami zabawy, ale też nauki. Dzieci również zaczynają układać coraz trudniejsze puzzle oraz innego rodzaju układanki. Można też zacząć powoli grać z dzieckiem w proste gry planszowe, które uczą dziecka myślenia strategicznego, kreatywnego, a także umiejętności pogodzenia się z porażką.

Zainteresowania dziecka a zabawkiIm dziecko starsze tym bardziej widać jakiego rodzaju zabawki są w jego kręgu zainteresowań. Dzieci mniejsze częściej wybierają to, co im akurat wpadnie w ręce, a dzieci starsze już mają swoje typy. Warto tym samym obserwować dziecko i sprawdzać jakiego rodzaju zabawki bardziej lubi. Niektóre dzieci bardziej zainteresowane są puzzlami czy układankami, niektóre figurkami, a jeszcze inne klockami lego czy samochodami, a także zabawkowymi instrumentami czy narzędziami lub lalkami. Nawet jeśli dziecko ma swoje preferencje, nie zapominajmy o tym, aby dziecko w trakcie zabawy miało też możliwość rozwoju. Wybierz zabawki, które mają wartość edukacyjną, np. gry planszowe, zestawy do eksperymentów czy zabawki interaktywne. Najlepszy sposób, aby zachęcić dziecko do wybierania tego rodzaju zabawek to zabawa razem z nim. Oczywiście konsultowanie z dzieckiem preferencji jest bardzo ważne i uczy go podejmowania decyzji, dlatego zachęcajmy do zabawek edukacyjnych, ale takich, które też jemu się spodobają.

Ważna jest elastycznośćTrzeba pamiętać, że dzieci dość szybko zmieniają swoje preferencje i pewne zabawki mogą im się znudzić. To jest całkiem normalne, dlatego warto być elastycznym i świadomym tego, co w danym momencie nasze dziecko potrzebuje i lubi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl